در باره ما

تحقّق رؤیا

جامعۀ مسلمان ایرانی، سالهای متمادی از فقدان داشتن مسجد رنج می برد و این در حالی بود که ملیّتهای دیگر دارای مراکز و معابد متعدّدی در ونکوور بزرگ بودند.

هر چند در طول سالهای گذشته تلاشهائی درخور تحسین شده بود امّا هنوز جای مرکزی که بتواند با اعطای هویّت دینی و ملّی و احساس خودباوری و اعتماد به نفس، پاسخگوی نیازهای روحی، معنوی، فرهنگی و عقیدتی مردم باشد و تامین کنندۀ فضائی سالم و صمیمی برای خانواده ها و نسل جوان و فرزندان جامعۀ رو به رشد ایرانی باشد خالی بود. تا اینکه مشیّت الهی و تفضّلات باری تعالی و عنایات حضرت بقیّة الله الاعظم حجةبن الحسن المهدی (عج) به این ملّت دور از وطن تعلّق گرفت و علیرغم چالش ها و مشکلات عدیده، رؤیای مسجد دار شدن محقّق گشت و آرزوی 50 سالۀ 2 نسل قدیم و جدید ایرانیان در این دیار عملی شد.

حادثه ای بی نظیر

در شب عاشورای حسینی محرّم 2009 هنگامیکه روحانی مرکز، حجةالاسلام دکتر حجازی قصّۀ غصّه ها را دردمندانه برای هموطنان تشریح و نیاز مبرم همگان را به چنین مسجدی برشمرد، مومنین خداجوی که داستان آوارگی و خانه بدوشی را بالعیان شاهد بودند، آستین همّت بالا زده و در مدّت زمان کوتاهی بیش از 600 هزار دلار را متعهد گشتند و این در حالی بود که جهان از بحران مالی رنج می برد. این حرکت بی سابقه شگفتی همگان را برانگیخت و انعکاس شایسته ای در شهر داشت.

خرید ساختمان

پس آنگاه شرکت ساختمان مسجد الغدیر همزمان با افتتاح حساب بانکی در جستجوی مکان مناسب برآمد و بالاخره پس از چندین ماه تلاش مستمرّ و بی وقفۀ کمیتۀ مکان یاب و با وجود محدودیّتهای متعدّد، به برکت دعای مومنین در اعمال ام داوود رجب المرجب 2009 ، مکان مناسبی در میان گزینه های دیگر نصیب گردید و مذاکرات فنّی آغاز و نهایتا همزمان با نیمۀ شعبان المعظم 2009 و مصادف با میلاد پر برکت قائم آل محمّد (ص) خرید این پروژه با قیمت بیش از یک میلیون دلار نهائی شد و در آغاز ماه رمضان المبارک کلید ساختمان تحویل شد.

اوّلین برنامۀ عملی در حرکتی نمادین

مومنین شهر که حدود یکسال مراسم دینی و اعمال عبادی و برنامه های فرهنگی خود را در آوارگی و در اماکن مختلف همانند اجارۀ مدرسه، Rec Center ، کلیسا، هتل و حتی روی زمین پارک ها با وضعیّتی دشوار و طاقت فرسا انجام می دادند، در یک حرکت سمبلیک و امید بخش، اوّلین برنامۀ عملی را در شب قدر ماه مبارک رمضان در سالن این مسجد و در فضائی آکنده از شور و شعف و نشاط برگزار نمودند که برق شادی و سرور از نگاهها و اشکها آشکار بود تا بالاخره اوّلین نماز باشکوه عید سعید فطر به عنوان دوّمین برنامۀ عملی و با حضور جمع کثیری از هموطنان و غیر ایرانیان انجام گرفت که همزمان از منبر حسینی نیز پرده برداری شد.

 

مدرسۀ اسلامی الغدیر

گفتنی است که در هفتۀ آغازین خرید مسجد، کلاسهای مدرسۀ اسلامی الغدیر با نظمی با شکوه و با همکاری صمیمی کادر اداری – آموزشی و با حضور بیش از 70 دانش آموز در کلاسهای طبقۀ فوقانی ساختمان تشکیل گردید که این حرکت نشانگر جدّیت دست اندرکاران و اهمیّت کار فرهنگی و ضرورت توجّه به امر مدرسه می باشد.

این مدرسه که چهارمین سال خود را (2009-2010) با موفّقیّت پشت سر نهاد، بصورت پاره وقت در مقطع ابتدائی و راهنمائی و با تدریس سه موضوع زبان شیرین فارسی، آموزش قرآن و مفاهیم دینی در خدمت نونهالان می باشد.

 

پروژۀ تجهیز و آماده سازی

در ادامه، اقدامات تدارکاتی، تجهیز ساختمان، تعمیرات لازمه، ترتیبات فنّی، تکنیکی و لجستیکی، آماده سازی و تبدیل فضای موجود به سالن مسجدی، تامین اقلام ضروری، طرّاحی و آرشیتکت، پاکسازی و نظافت...........همه و همه با کمک مخلصین و همکاری و همدلی عزیزان در فضائی صمیمی در مدّت زمانی کوتاه و با امکانات اندک انجام گرفت. موج خروشان همکاری صادقانه و عاشقانۀ مؤمنان آنچنان چشمگیر بود که دیگر جائی برای حرکات موذیانه و تفرقه افکنانۀ منفعت طلبان و فرصت طلبان نگذاشت و در نتیجه صف خادمان و دلسوزان سیستم را از کارشکنان و غوغاسالاران جدا نمود و در این میدان مسابقه خیلی ها برنده شدند و عدّه ای از قطار خدمت به خانۀ خدا عقب ماندند و البتّه عدّۀ کثیری از مؤمنین صادق در رهگذر امتحان الهی سربلند گشتند (هنیئاً لهم : گوارایشان باد) و عدّۀ قلیلی نیز در این آزمون عملی رفوزه گشتند که برای آنان دعا می کنیم.

جشن افتتاحیه

همزمان با عید سعید غدیر خم، عید بزرگ آل محمّد (ص) در روزی پر خاطره و طیّ مراسمی با شکوه، مسجد رسماً افتتاح شد. مراسمی که تحسین همگان را برانگیخت. در اوج نظم و دیسیپلین و با حضور دیگر مراکز شیعی و سخنرانی نمایندگان آنان، روبان افتتاح مسجد به صورت نمادین توسط حجة الاسلام دکتر حجازی (متولّی مسجد الغدیر)، حجةالاسلام شیخ شفیق هدی (نمایندۀ IHS از انتاریو) و جناب آقای آمدی (عضو مؤسس شرکت الغدیر) بریده شد. پس آنگاه دعای وحدت، عقد مؤاخاة، آهنگ تواشیح و سرود شادی نواخته شد و کام خلائق شیرین گشت.

 

از آغاز تا کنون

بحمدالله از زمان استقرار، برنامه های متنوّع و متعدّد در مسجد برگزار شد که با استقبال هموطنان مواجه گشت. البتّه پتانسیل و ظرفیّت بیشتری برای حرکتهای بزرگتر وجود دارد و این تازه آغاز راه است برای برداشتن گامهای بلندتر در افقی وسیعتر. باشد که این حرکت آغازین، سکّوی پرش باشد تا فتح قلّه های سعادت و پیروزی انشاءالله، چراکه جامعه مسلمان ایرانی لیاقت این را دارد که درخور شاٌن و منزلت خویش، جایگاه والای خویش را در جامعۀ چند فرهنگی Multicultural و Multi religion کانادائی بیابد و طرحها و پروژه های بزرگتری را درافکند.

 

برنامه ها و اقدامات

از لحظۀ تحویل کلید تا کنون، برنامه ها، خدمات و اقداماتیکه دراین مکان انجام شده اجمالاً بدین شرح است:

 

 1. 1. مجلس لیلة القدر در شب شهادت امام علی علیه السلام (رمضان 2009)  

برنامه های هر شب رمضان آن سال را در کلیسای ST. Andrew داشتیم که در حرکتی نمادین فقط یک شب را میهمان مسجد الغدیر بودیم که حضور و حمایت مادّی و معنوی مسلمانان وصف ناپذیر بود. در آن شب گزارش مالی و عملیّاتی تقدیم حضور حاضران گردید.

 1. 2. نماز باشکوه عید سعید فطر: اوّلین نماز عید فطر در مسجد با حضور هموطنان و تعدادی از شیعیان مراکز دیگر.

 

 1. 3. افتتاح دفتر مسجد 

جهت مراجعۀ ارباب رجوع و همچنین رتق و فتق امور از همان روزهای آغازین، دفتر مسجد تاسیس و راه اندازی شد. خدمات این دفتر شامل:

 • امور مربوط به نکاح و ازدواج
 • امور مربوط به طلاق
 • امور مربوط به متوفّیات
 • سؤالات دینی
 • خدمات اجتماعی
 • خدمات حج و زیارت
 • مشاورۀ مذهبی
 • مشاورۀ خانواده
 • مدیریّت برنامه های مسجد
 • نظارت عالیه بر امور مدرسه
 • انجام میتینگ های مختلف

 

 1. 4. جشن افتتاحیه (غدیر 2009) 

 1. 5. سلسله کلاسهای آقای دکتر سلیمان پناه تحت عنوان "اسلام و مدرنیته" 

 1. 6. شروع کلاسهای مدرسۀ اسلامی الغدیر 

 1. 7. برنامۀ Sleep Over

برنامه ای جذّاب برای گروههای سنّی کودکان و نوجوانان با حضور بیش از 70 نفر در شبی پر خاطره: نمایش فیلم، نماز جماعت، ورزش صبحگاهی، مسابقه و نمایش، صبحانه گروهی

 

 1. 8. Picture Day : روزی پرخاطره با عکس دسته جمعی و ماندگار از دانش آموزان و آموزگاران به رسم یادگاری

 

 1. 9. Teacher Appreciation : مراسم تقدیر و تجلیل از همکاران عزیز مدرسه (کادر اداری و آموزشی) – صرف

نهار به همراه اعضای خانواده شان

 

10. Graduation Day : مراسم جشن فارغ التحصیلی نونهالان مدرسه ، توزیع تقدیرنامه و هدایا به آموزگاران ، توزیع گواهینامه و جوائز به دانش آموزان و تقدیم برنامه های شاد و سرور آفرین

 

11. برنامه های پرشور دهۀ محرّم 

حضور پرشکوه عاشقان حسینی به یاد حماسه سازان کربلا به همراه برنامه های متنوّع:

 • قرائت ترجیع بند محتشم کاشانی با صوتی دلنشین (با صدای آقای دکتر تابش)
 • کلیپ های حزین
 • سخنرانی با موضوعات جدید و جوان پسند تحت عنوان "معرفت گامی بسوی سعادت" بهمراه تاریخچۀ نهضت حسینی و مقتل خوانی
 • تئاتر تعزیه گونۀ " خیمة الحسین" کاری جدید از گروه جوانان که اشکها را جاری ساخت
 • کاروان اسراء: نمایشنامه ای تکان دهنده در شام غریبان پس از زیارت ناحیۀ مقدّسه
 • حضور دیگر مراکز شیعی و انجام عزاداری سنّتی (عراقی – افغانی و پاکستانی)
 • عزاداری و سوگواری و به راه انداختن هیات عزاداری و سینه زنی برای اوّلین بار
 • پذیرائی بر سر سفرۀ امام حسین (ع)

 

12. دهۀ فاطمیّۀ اوّل و دوّم : طیّ سه Weekend متوالی، 9 شب برنامۀ سوگواری و عزاداری صدّیقۀ کبری حضرت فاطمة الزهراء سلام الله علیها با پذیرائی شام برگزار گردید. سخنرانی با موضوع بررسی تحلیل خطبۀ فدکیّه توسط حجة الاسلام دکتر سیّد محمد جواد حجازی، و همچنین مقام و فضیلت حضرت زهراء (س) توسط حجةالاسلام دکتر سیّد محمدرضا حجازی (میهمان از کالیفرنیا)

 

13. سخنرانان میهمان:

دعوت بیش از 12 نفر میهمان به عنوان سخنران در مناسبتهای مختلف که البتّه در صورت امکانات بیشتر این امر قابل توسعه می باشد.

 

14. اقامۀ مجالس ترحیم 

مراسم یادبود عزیزان متوفّی که در این دیار غربت مرهمی بر آلام داغدیدگان و مصیبت زدگان است. اقامۀ چنین جلساتی فرصت مناسبی برای جذب چهره های جدید به مسجد بوده و هست.

 

15. جشن عقد نکاح و ازدواج 

لبخندها شکفته می شود و نوید پیوند دو کبوتر سبکبال در گلستان شادی را زمزمه می نماید. گستردن سفرۀ عقد در اوج سلیقه و زیبائی، عروس و داماد را در کنار قرآن کریم و در حضور مؤمنین می نشاند تا پیمان مشترک زندگی آینده شان را جشن بگیرند.

 

16. مراسم تشرّف به آئین اسلام 

لحظاتی ملکوتی که خداوند منّان قلب عزیزی را به نور هدایت خویش نورانی می گرداند تا در مسجدی که نام و نشان از ولایت علوی دارد، شهادتین به وحدانیّت خدای و رسالت رسولش را بر لبان خویش جاری سازند. بارها شاهد اشک شوق حاضران در این لحظات مبارک بوده ایم.

 

17. سمینار فرهنگی جوانان 

گفتمان ویژۀ جوانان تحت عنوان "جوان و زندگی در غرب" با حضور بیش از 140 نفر از ملیّتهای مختلف و سخنرانان متعدّد که در نوع خود بی سابقه بود. از نکات جالب این سمینار، مجری برنامه بود که جوانی کانادائی الاصل بود که خود شیعه شده است. 

 

18. گروه تواشیح شباب الغدیر 

تشکیل گروهی از جوانان رشید جهت اجرای تواشیح و سرود دسته جمعی که در مجلس جشن با شکوه عید میلادالنبی (ص) در مرکز اسماعیلیها به حق درخشید و موجب توجّه همگان گردید و موج دعوت از این گروه جهت اجراء در مراکز دیگر آغاز شد. بهمین مناسبت در مرکز احمدیّه و گروه برادران اهل تسنّن نیز حضور داشت.

 

19. Family Day

برنامۀ مفید و سودمند برای خانواده ها، صبحهای یکشنبه با صرف صبحانه و سپس کلاس اخلاق در خانواده و پرسش و پاسخ آزاد پس آنگاه حدیث شریف کساء و اقامۀ نماز جماعت. طرح موضوعاتی از جمله: گلواژۀ محبّت، صلۀ رحم، آراستگی یه فضائل اخلاقی و پیراستگی از رذائل، تربیت از دیدگاه قرآن و اهل بیت (ص)، و عوامل انحراف جوانان نمونه ای از مباحث مطروحه می باشد.

 

20. جشن نوروزی 

برای اوّلین بار مراسم جشن نوروزی در هنگامۀ تحویل سال در فضائی آکنده از صفا و معنویّت، سرود "یا مقلّب القلوب والابصار" را هموطنان زمزمه نمودند و لحظۀ تحویل سال را در مسجد الله به سر بردند با حضور بیش از 400 نفر از جمله عزیزان افغانی، لبنانی، سعودی، پاکستانی، عراقی و .......

برنامه ها بقدری شاد و جذّاب بود که 5 ساعت متوالی را بدون احساس خستگی پشت سر گذاشتند. مسابقه، سرود دانش آموزان مدرسۀ الغدیر، سفرۀ زیبای هفت سین، پذیرائی رنگین، کلیپ، سورپرایز و انیمیشن لحظۀ تحویل سال (ابتکاری از جوانان) و توزیع عیدی از برنامه های دیدنی آن روز به یاد ماندنی بود.

 

21. مناسبتهای مذهبی (وفیات و اعیاد) 

از دیگر افتخارات این مسجد اینکه ذکر و یاد و نام اهل البیت علیهم السلام را در هر مناسبتی زنده نگاه می دارد و این مهمّ مخصوصاً در دیار دور از وطن و برای نسل جدید بمنزلۀ غذای روح و صیقل جان آدمی می باشد تا در پرتو مکتب اهل البیت (ع) روح و جان خویش را با نور کلام آنان معطّر سازیم و چراغ فروزان زندگی ما باشند چرا که سعادت دنیا و آخرت در پیروی از راه آنان که همانا راه قرآن و رسول الله می باشد، و در تمسّک به عروة الوثقی الهی و ثقلین نهفته است.

 

22. برنامه های ویژه 

اعمال لیلةالرّغائب، اعمال امّ داوود، اعمال شب برات، دعای شریف ندبه در صبح جمعه ، زیارت آل یاسین ، عریضه و ...... از دیگر توفیقات مؤمنین می باشد که عدّه ای از دوستان اظهار می داشتند در عمرشان برای اوّلین بار موّفق به چنین اعمالی شده اند و حتّی در ایران مسبوق به سابقه نبودند.

 

23. برنامه های منظّم هفتگی 

از جمله موفّقیّتهای یک مرکز، داشتن برنامه های منظّم و هفتگی است. البتّه بدلیل ماهیّت زندگی در غرب و اشتغال افراد، جاذبه های دیگر و مسافت راه، بدیهی است که همگان نتوانند در همۀ برنامه ها شرکت نمایند امّا دل مؤمنین که با سیستم باشد، در بزنگاه فرصتها، کبوتر دلها به سوی آشیان حرم خدا پرواز می نماید. برنامه های منظّم شامل:

 • شبهای جمعه: دعای شریف کمیل، نماز جماعت، در محضر نهج البلاغه
 • ظهر جمعه: اقامۀ نماز جمعه با 2 خطبه (تنها نماز جمعه در منطقۀ نورت و وست)
 • عصر جمعه: دعای شریف سمات، نماز جماعت، در محضر قرآن کریم (مباحث تفسیری)
 • جلسات تجوید و قرائت قرآن
 • بیان احکام فقهی
 • جلسات پرسش و پاسخ آزاد برای نوجوانان و جوانان

 

24. اعزام گروهی به حجّ عمره 

از جمله خدماتی که مورد توقّع مؤمنین از مسجد می باشد، ارائۀ خدمات زیارتی و حج و عمره می باشد. مشاوره، اطّلاع رسانی، هماهنگی جهت اعزام، تشکیل کلاسهای مناسک حجّ و عمره و بالاخره ثبت نام و اعزام از جمله سرویسهای این مسجد با برکت بوده است.

 

25. تور الغدیر، سفری به دیار شگفتیها 

در روزی پرخاطره در دل طبیعت، با همراهی بیش از 70 نفر از مؤمنین با اتوبوس سوپر دولوکس آخرین مدل، دیدار از آبشار زیبای Bridal Fall ، رودخانۀ خروشان و درّۀ سرسبز Hell’s Gate و بالاخره دریاچۀ Hot Spring

خواندن دعای سفر در صبحگاهان و عبور از زیر قرآن، صرف صبحانه، نهار و عصرانه به صورت دسته جمعی، خاطره گوئی و لطیفه گوئی بهمراه مدّاحی و شعر و سرود در طول سفر بر جاذبۀ این سفر می افزود بنحویکه در پایان روز و به هنگامۀ بازگشت از سفر (که طبیعتاً همه باید خسته باشند) وقتی جناب دکتر حجازی از رضایت مسافرین و آمادگی آنان برای تور دیگر سؤال نمودند، تمامی سرنشینان اتوبوس یکپارچه و فریادکنان و کف زنان پاسخ مثبت داده که شگفتی رانندۀ کانادائی از این همهمه دیدنی بود.

 

26. کارناوال شادی و بازارچه 

در یک اقدام ابتکاری و در پایان سال تحصیلی مدرسه و در آغاز فصل تابستان و همزمان با فرخنده میلاد امام امیرالمؤمنین (ع)، برنامه ای آکنده از شادی و سرور هموطنان و میهمانان را بسوی مسجد فراخواند. انواع بازیهای سرگرم کننده برای گروههای مختلف سنّی : Bouncy Castle, Space Ball, Pony, Science presentation, Draw, Prizes در کنار بازارچه و معرّفی صاحبان مشاغل در میانۀ بو و رائحۀ B.B.Q ، فضائی مطبوع و دلنشین را نوید می داد.

 

27. جرائد و مطبوعات 

انعکاس منظّم و هفتگی برنامه ها و اخبار مسجد در جرائد و رسانه های جمعی شهر در بخش اخبار نهادها و سازمانهای اجتماعی که بخش عظیمی از هموطنان را پوشش می دهد.

 

28. تلفن، خط خبری، ایمیل و سیستم اطلاع رسانی اتوماتیک 

جهت ارتباط هرچه بیشتر با هموطنان عزیز، ایمیل و تلفن جدید مسجد راه اندازی شد و خط خبری نیز با انتقال به مسجد به صورت فعّال هر هفته به روز می شود و علاوه بر اخبار و برنامه های مسجد و یا مناسبتهای موسمی و ویژه، ساعات اوقات شرعی به افق ونکوور را نیز بیان می نماید. همچنین در مناسبتهای ویژه، اخبار و اطلاعات به بیش از 500 آدرس الکترونیکی ایمیل می شود. علاوه بر این، مسجد دارای سیستم تلفن خبررسانی اتوماتیک می باشد که در اکازیونهای مهمّ به صورت خودکار به لیست شماره تلفنهای داده شده تماس می گیرد و اطلاع رسانی می نماید.

 

29. افتتاح سایت اینترنتی 

تاسیس سایت مستقل و متعلّق به مسجد از دیگر فعالّیتهای مسجد به شمار می رود. این سایت با گذر از مرحلۀ ابتدائی که بصورت مطلوب اطّلاع رسانی و اخبار تفصیلی مسجد را منعکس می نمود مورد استفادۀ روزانۀ کاربران زیادی قرار گرفت و مژده اینکه به میمنت خجسته میلاد حضرت مهدی "عج" و به همّت والای جوانان، سایت مسجد تحوّلی نوین یافت و طرحی نو در افکنده شد که از افتخارات مسجد می باشد.

30. Design و آرشیتکت  

از دیگر شاهکارهای مسجد، کار هنری دیزاین داخلی بود که در مدّت زمان کوتاه، هنرمندان عزیز نقش آفرینی کرده و فضای داخل سالن را چنان آراسته نمودند که یادآور مساجد زیبای ایران شد که علاوه بر زیبائی و ذوق هنری از جاذبۀ معنوی نیز برخوردار است و واردین انگشت حیرت به دهان گرفتند! سبحان الله.

-          فاز دوّم آرشیتکت: محراب مجلّل و اتمام قسمت داخلی

-          فاز سوّم آرشیتکت: سر درب ورودی، پنجره های مشبّک و نمای خارجی

 

31. سوئیت چند منظوره 

بمنظور بهره برداری بهینه، اطاقی چند منظوره جهت امور ذیل تجهیز و راه اندازی شد:

Library

Guestroom

Meeting room

Extra classroom

Care room ( Seniors & children )

 

32. اعلان تجهیز کتابخانه 

از دیگر پروژه های مدّ نظر، تاسیس کتابخانۀ غنیّ می باشد که با داشتن کتابهای علمی، فرهنگی، مذهبی، اخلاقی، عرفانی، فلسفی، تاریخی، عقیدتی، و تربیتی به زبانهای فارسی – انگلیسی و عربی در خدمت عزیزان باشد. امید است با حمایت همگان هرچه زودتر این امر نیز محقّق گردد انشاءالله.

 

33. حضور فعّال در دیگر مراکز 

مسجد الغدیر در سمینارهای مختلف از جمله UBC , Intercommunity, Police, Interfaith, Workshop و .....شرکت نموده است. در یکی از این نشستها، پیشنهاد روحانی مسجد، حجةالاسلام دکتر حجازی به مجموعۀ پلیس و مقامات عالیرتبۀ امنیّتی و حکومتی در مقرّ مرکزی پلیس ونکوور، مورد توجّه و تمجید جمع کادر حاضرین قرار گرفت.

 

34. Fund Raising

تتمّۀ دیون و بدهی مسجد که بیش از 400 هزار دلار بود، در شب عاشورای حسینی (2010) در محلّ مسجد الغدیر به همّت مؤمنین این مبلغ جمع آوری شد و دیون مسجد تادیه گردید که این امر از الطاف الهی بود چراکه بدون نیاز به استقراض از سیستم بانکی و پرداخت بهره و سود بانکی، بحمدالله این مسجد خریداری گشت و این امر در آمریکای شمالی کم نظیر و شاید بی نظیر است که همانا نشانگر اوج اعتماد مردم به سیستم و مسوولین میباشد (و لله الحمد). در آن شب دوّمین گزارش مالی نیز تقدیم حضّار گردید.

بدیهی است جهت طرحهای توسعۀ پروژه های عمرانی مسجد از جمله بخش وضوخانه، سیستم بهداشتی ، آشپزخانه، نمای بیرونی، تسطیح پارکینگ، تسطیح و سنگ کاری داخلی ، سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم تهویۀ مطبوع و ....همچنان نیاز به پشتیبانی مالی می باشد که امید است هموطنان عزیزبا همّت والای خویش در این امر خداپسند کماکان شرکت نمایند.

 

 

فراموش نکنیم که کلّیۀ این فعّالیّتها و موفقیّتها که رهین تفضّلات الهی است، همه در مدّت زمان کوتاه و با امکانات محدود و البتّه در فضای ملتهب و همراه با کارشکنی موج آفرینان تشنج زا بوده است و البتّه لطف خداوند شامل حال مؤمنین خداجوی بود که تشویش اذهان و شستشوی مغزی توسط افراد قدرت طلب، بی اثر گشت و زیبائی و سرعت و اتقان عمل، دوست و دشمن را به اعتراف واداشت:   "و مکروا و مکرالله والله خیرالماکرین"

بیش از 800 فرم نظر سنجی در دو مناسبت مختلف بین شرکت کنندگان توزیع گردید که نتائج منعکس شده نشانگر رضایتمندی بیش از 95% افراد در حدّ اعلا در زمینه های مختلف ذیل می باشد:

 • مدیریت و برنامه ریزی
 • سخنرانی
 • دکوراسیون
 • پذیرائی
 • نظم و دیسیپلین
 • سیستم سمعی بصری
 • محتوای برنامه ها
 • تدارکات

امید است که رضایت الهی را نیز داشته باشیم که همانا بدرقۀ راه ما خواهد بود.

جالب است بدانیم که تنوّع، تکثّر، ابتکار و نوآوری، غنای محتوی، نظم و دیسیپلین برنامه های الغدیر که کمّاً و کیفاً قابل رقابت با دیگر مراکز شیعی می باشد به حدّی بوده که طبق اطلّاع واصله، بعضی مؤمنین مراکز دیگر به مسؤولین مربوطۀ خویش فشار آورده و از آنان می خواهند که از برنامه های مسجد الغدیر بیاموزند و همچون الغدیر، برنامه های خود را تنظیم نمایند، که این افتخاری است برای غدیریّون (و لله الشّکر).

پیشرفت و موفقیّت کارها همانطور که مؤمنین و مخلصین را خرسند می نمود از طرفی خشم بدخواهان و حسد حاسدان را بر می انگیخت لذا همچون صدر اسلام با هر موفقیّتی شروع به جوّ سازی و سمّ پاشی می نمودند و به بهانه های مختلف سدّ راه مؤمنین گشته غافل از آنکه مسجد را صاحبی باشد خدا نام که همو حمایتش می کند. "و للبیت ربّ یحمیه"

 

تقدیر و امتنان:

هرچند حمایت و پشتیبانی و کمک عزیزان، مخلصانه و برای کسب رضای الهی بوده، امّا از باب "من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" بر خود وظیفه می دانیم که از یکایک عزیزانیکه در امر تاسیس ، راه اندازی، ادارۀ مسجد و رونق برنامه ها نقش داشته اند صمیمانه سپاسگزای نمائیم. اعضای محترم شرکت ساختمانی مسجد الغدیر، کلّیۀ سهامداران (خرد و کلان)، کمیتۀ محل یاب و کلیّۀ دوستانی که در بخشهای مختلف نقش آفرینی نمودند:

 • تعمیرات ساختمانی
 • برق و خدمات الکتریکی
 • خدمات اداری
 • لجستیکی و تدارکات
 • دیزاین و آرشیتکت
 • امور مالی
 • تجهیز وسائل
 • تکنولوژی
 • نظافت
 • کادر اداری – آموزشی مدرسۀ الغدیر
 • و کلیّۀ عزیزانی که با حمایتهای مالی- معنوی – فکری – وقتی – هنری و ..... ما را در رسیدن به هدف و بهبود وضع یاری نمودند   "اجرهم علی الله فی الدّنیا و الاخره"

 

سه عنصر اصلی

موتور حرکت معابد الهی و شاکله و هویّت حقیقی خداجویان و معاد باوران مسجدی را سه عنصر اساسی تشکیل می دهد که همانا رمز موفقیت است:

الف – دل های مشتاق خدمت در هر عرصه و میدان، که "القلب حرم الله" با دل و جان کار کردن به دور از غوغای نام و مقام.

ب – زبانهای صادق: "واجعلنی لسان صدق فی الاخرین" که از خصوصیات بارز یک مؤمن واقعی است که زبانش با دلش یکی است.

ج – نگاههای حق بین: چشمها را باید شست جور دگر باید دید – نور پشت در است در گشودن هنر است.

اگر در جادّۀ حق و صراط مستقیم گام برداریم آنگاه دستان عنایت الهی برسر ما خواهد بود و برکات نازل خواهد شد.

 

تولیت مسجد

در حال حاضر، تولیت و ادارۀ امور مسجد زیر نظر روحانی محترم حجة الاسلام دکتر حجازی که علاوه بر صلاحیتهای علمی، شایستگی تقوائی و پیشینۀ درخشان، از بیت علم و ادب و اجتهاد، و مورد تائید علما و مراجع معظّم و مورد اعتماد قاطبۀ مؤمنین می باشند، و ضمناً سابقه ای طولانی در ادارۀ امور مراکز اسلامی در امریکا – اروپا و آسیا دارند که تجربیّات گرانقدر ایشان از سرمایه های مسجد می باشد که البتّه مسؤولیّتی خطیر است که عنایات الهی، توجّهات حضرتش و حمایت همه جانبۀ همگان را می طلبد. همفکری و همدلی (که همدلی از همزبانی خوشتر است) و وحدت، صفا و صمیمیّت کلّ مجموعه را تقویت نموده و راه وصول به اهداف را هموار می نماید. هرچند کشتی کاپیتان، هواپیما خلبان و بیمارستان طبیب درمان خواهد، امّابدون همکاری همکاران، مقصد به امان درک نخواهد گشت " ید الله مع الجماعه" دست خدا با جماعت است. دست در دست هم، با همّت و تلاش بی وقفه (با عمل نه با شعار) بگذار تا خط بطلان کشیم بر این سخن که گفته می شود: ایرانیان نمی توانند با هم کار کنند و به محض درست شدن یک مجموعه در تخریب و اختلاف آن گام می نهند.

 

هیات امناء و هیات مشاورین

به تناسب جدول کاری (Agenda) و موضوعات مطروحه و مسائل مورد نظر، جلسات متعدّدی با حضور هیات امناء مسجد و یا گروه مشاورین برگزار می شود که ضمن همفکری و مشارکت جمعی و کار گروهی خطوط کلّی و استراتژی آینده و راهکارهای عملی را بررسی می نماید.

همزمان کمیته های فرعی همچون کمیتۀ مدرسه، کمیتۀ محرّم، کمیتۀ رمضان، کمیتۀ جشن افتتاحیّه، کمیتۀ جشن نوروزی، کمیتۀ جشن نیمۀ شعبان، کمیتۀ لجستیکی، کمیتۀ دیزاین و ............تشکیل شده است. امید است کمیته های مفید و سودمند دیگری همچون کمیتۀ جوانان، کمیتۀ بانوان، کمیتۀ اجتماعی، کمیتۀ فرهنگی و کمیتۀ ورزشی نیز در آیندۀ نه چندان دور جهت غنای سیستم، اتقان کار، جذب حد اکثر افراد، شکوفائی استعدادها و انجام خدمات بیشتر تشکیل گردد.

 

بسوی آینده

چنانچه گفته شد، این آغاز راه و قدم اوّل است، جامعۀ بزرگ و رو به رشد ایرانیان مسلمان، پتانسیل قوی و نیازهای دگری دارند که باز همّت رادمردان بزرگ را می طلبد:

 • قبرستان اختصاصی مسلمانان
 • مدرسۀ تمام وقت اسلامی
 • مجلّه و روزنامه
 • کمپلکس ورزشی (مجموعۀ بزرگ ورزشی شامل استخر بانوان - آقایان و ....)
 • کانال رادیوئی و تلویزیونی
 • کرسی شیعه شناسی و امامولوژی دانشگاه
 • فروشگاه بزرگ اسلامی
 • حوزۀ علمیّه
 • دانشکدۀ الهیّات و علوم اسلامی
 • دارالتّبلیغ
 • خانۀ سالمندان (متناسب با فضای اسلامی)
 • صندوق قرض الحسنه
 • کلینیک امام سجاد علیه السلام ( ارائه خدمات بهداشتی رایگان )
 • و ............

 

ما همگان در گذر هستیم و قطار عمر به سرعت در حرکت و این سفرۀ خدمت امتحان و فرصتی است برای همگان که چگونه بتوانند اندر گذر عمر، کاری برای سعادت خود و فرزندان و نسل آینده و ره توشه ای برای منزل آخرت خویش نمایند: " المال والبنون زینة الحیاة الدنیا و الباقیات الصالحات خیر عند ربّک ثواباً و خیر املا"

دگران کاشتند و ما خوردیم     ما نیز بکاریم و دیگران بخورند

نمونه هائی از عکسهای مربوطه و سایر بخشها را می توانید در گالری عکس نظاره گر باشید.  

مدرسه الغدیر

عکس اتفاقی

پخش زنده حرم

حاضرین در سایت

ما 59 مهمان آنلاین داریم

ورود و خروج

Copyright 2011 - Al-Ghadir Masjid  |  مسجد الغدیر